DOCTOR VILLA

Doctor Villa czyli dom lekarza (w czasach niemieckiego Koszęcina Arzthaus lub Arztwohnung) nazywana bywa przez mieszkańców wsi i okolicy "zameczkiem".
Zbudowana została podobno w 1876 roku. Od tego czasu niemal nie była zmieniana.W podwórzu równie wiekowe zabudowania gospodarcze (murowany chlewik z odpływem, stajnia z piecem, drewutnia i drewniane haźle).
Jak mówi nazwa mieszkali w niej kolejni koszęcińscy lekarze (z rodziną, służbą i zwierzętami), tu także przyjmowali pacjentów (do lat 60-tych XX wieku).
W domu zachowany jest dawny układ i dawny klimat - pokoje w amfiladzie, ogrzewanie piecami kaflowymi na węgiel, okna podobno z 1927r. zasłaniane wewnętrznymi okiennicami, instalacja elektryczna z 1934.
Za domem jest jeden z ostatnich we wsi ogrodów ze starodrzewem, a w nim rosną między innymi olbrzymie derenie, orzech i stara lipa.
/Do domu przynależał jeszcze sad, który obecnie przestał być częścią ogrodu DV/
Dom położony jest w centrum wsi, a jednak dwieście metrów dalej są już pola i las.

Dom wpisany jest do wojewódzkiej ewidencji zabytków i gminnej ewidencji zabytków, chroniony jest również w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 

Koszęcin to wieś letniskowa, dawna wieś książęca – centrum administracyjne i kulturalne dóbr należących do rodu książąt Hohenlohe –Ingelfingen. Na krajobraz miejscowości składają się XIX wieczne kamienice, domy, czynny młyn, stare szkoły, budynki restauracyjne, neogotycki kościół z plebanią murowane z czerwonej cegły.
Dom położony jest w otoczeniu innych zabytków, przy ulicy pokrytej czerwoną kostką brukową. Vis-a-vis jest koszęciński folwark, a za nim w stronę pałacu - dworek zarządu dóbr książęcych (obecnie będący siedzibą nadleśnictwa, najstarszą w Polsce nieprzerwanie zlokalizowaną w tym samym miejscu),.





Otoczenie:
W prostej linii 200 metrów od pałacu i parku w Koszęcinie (siedziba Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk") /3 minuty spacerem/. Za nim tzw Stary Park , wieża i baszta widokowa i dawny cmentarz ewangelicki.
W promieniu 200 metrów od domu dwa "markety", apteka, przychodnia lekarska z poradniami specjalistycznymi.
Do 300 metrów dalej: poczta, sklepy, urząd gminy, kościół, kolejne 2 apteki, kolejna przychodnia lekarska, przystanek autobusowy, szkoły, przedszkola, dom kultury.
2 km od domu: zabytkowy kościół i cmentarz oraz odnowiony dworzec PKP (coraz częściej na stacji zatrzymują się pociągi).

Rekreacja:
W którą stronę się nie wyjdzie, czy w prawo czy w lewo - korty do tenisa 3 minuty pieszo.
Dla dzieci - 5 publicznych placów zabaw oraz całoroczna sala zabaw.
We wsi dostępne profesjonalne atrakcje typu siłownia, sauna, solaria, masaże.
2 km od domu przepięknie położony nad rzeką Leśnicą ośrodek sportu i rekreacji z nowoczesnym kąpieliskiem, wypożyczalnią rowerów, kajaków i rowerów wodnych. Na rzece spływy kajakowe.
W kilku miejscach gminy dostępne konie do jazdy wierzchem i bryczki.
Prywatne pole do paintball’a.
Wokół wsi lasy i rezerwaty przyrody z wytyczonymi trasami rekreacyjnymi. 
Tereny doskonałe do jazdy rowerowej i narciarstwa biegowego, do zbierania grzybów też.

Kultura:
O ofertę kulturalną dbają dom kultury, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” (który ma tu swoją siedzibę), klub muzyczny i kilka agencji artystycznych. Na nudę nie można narzekać.


Lokalizacja:
na północy Białego Śląska, na południowym obrzeżu Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą, niemal na granicy z województwem opolskim (przy dawnej granicy niemiecko - rosyjskiej, a później niemiecko-polskiej)
na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 906 i 907 oraz przy linii kolejowej 143 
10 km od Lublińca i Kalet, 30 km od Częstochowy i Tarnowskich Gór, 45 km od Gliwic, 55 km od Katowic i 70 km od Opola.
35 km od lotniska w Pyrzowicach 
Dojazd koleją z Lublińca i Katowic, autobusami PKS z Tarnowskich Gór i Lublińca, busy z Lublińca, Tarnowskich Gór i Częstochowy.
Transportem publicznym dojeżdża się z Wrocławia w 1,5 a z Krakowa w 2,5 godziny.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz